Lotnisko w Katowicach – historia

Port lotniczy w Katowicach to czwarty co do wielkości port lotniczy w Polsce. Posiada on trzy terminale pasażerskie i rocznie obsługuje nawet do 5.5 milionów pasażerów. Jest to najwyżej położone lotnisko cywilne w całym kraju. Historia tego portu lotniczego jest interesująca i sięga II wojny światowej.

Port lotniczy Katowice

Katowicki port lotniczy został wybudowany w miejscu dawnego zapasowego lotniska wojskowego III Rzeszy. Były to tereny wsi Pyrzowice, Mierzęcice oraz Zendek. Z terenów tych wysiedlono ludność, a grunt osuszono. Doprowadzona została także kolej. Początkowo lotnisko to było terenem wojskowym wyposażonym w trzy hangary oraz magazyn bomb. Kiedy w 1945 r. Niemcy opuszczali lotnisko, dokonali oni jego zniszczenia. Ślady po detonacji ładunków były widoczne z powietrza jeszcze do 2015 roku. Odbudowy lotniska podjęło się lotnictwo radzieckie. Lotnisko to służyło celom wojskowym jeszcze przez wiele lat.

Pierwszy lot pasażerski miał miejsce w roku 1964. Już dwa lata później uruchomione zostało stałe połączenie na trasie Katowice-Warszawa. Loty obsługiwał PLL „LOT”. Jeszcze do 1999 roku katowicki port lotniczy służył jednocześnie jako lotnisko cywilne i wojskowe. W 1969 r. wybudowany został pierwszy terminal pasażerski.

Katowice Airport

Od roku 2009 Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach nazywane jest jako Katowice Airport. W 2015 roku wybudowaną nową drogę startową. Imponująca jest jej długość, która wynosi 3200 metrów. Na lotnisku w Katowicach lądowały jedne z największych samolotów świata takich jak Boeing 747-400 mający na swoim pokładzie prawie pół tysiąca pasażerów.

Pod koniec 2019 r. do użytku oddana została nowa wieża kontroli lotów. Ma ona imponującą wysokość 46 metrów. Obecnie przebudowie zostaje poddany terminal pasażerski B. Finalnie zabieg ten ma zwiększyć przepustowość portu lotniczego w Katowicach do 8 milionów pasażerów rocznie.