Katowicki spodek – historia

Katowicki Spodek to ikona miasta, która na stałe wpisała się w jego tożsamość, jak również jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w całej Polsce. Projekt tego wyjątkowego obiektu powstał w 1959 roku, kiedy to ogłoszono konkurs. Ówczesny wojewoda śląski, wzbudzający dzisiaj wiele kontrowersji gen. Jerzy Ziętek, był gorącym zwolennikiem tej budowli i to w jego sercu po raz pierwszy obudziło się pragnienie, by stał się on symbolem miasta.

Katowicki Spodek – lokalizacja

Początkowo Spodek miał stanąć w Chorzowie w Wojewódzkim Parku Kultury i wypoczynku, jednak jego awangardowy kształt, który w epoce socrealizmu wydawał się niemal kosmiczny, decyzją wojewody został zbudowany w Katowicach, które od zawsze nosiły miano stolicy Górnego Śląska. Cały pomysł wyszedł od warszawskich architektów – Macieja Krasińskiego i Macieja Gwintowta. Natomiast konstrukcję stworzył profesor Wacław Zalewski, który również był autem katowickiego dworca.

Otwarcie Katowickiego Spodka

Oficjalne otwarcie Spodka nastąpiło w 1971 roku, który w tamtym czasie był nie tylko najnowocześniejszą, ale także największą halą widowiskowo – sportową w Polsce. Otwarcie uświetnił swoimi występami zespół Śląsk oraz Ewa Dec i Anna German. Odbyły się w nim liczne koncerty znanych zagranicznych gwiazd, takich jak Sting, Elton John, Tina Turner i inni. Przyciągał również tłumy kibiców z okazji ważnych imprez sportowych. W 2001 roku, w czasie mistrzostw świata w siatkówce na widowni spodka zasiadło 50 tysięcy kibiców. Odbywał się tam również mistrzostwa hokeja, kulturystyce, czy koszykówki kobiet.