weterynarz

Dlaczego sterylizuje się psy i suki?

Czy sterylizacja jest potrzebna?

Zwierzęta stają się częścią naszej rodziny. Decydując się na pupila, musimy mieć świadomość jego potrzeb, oraz tego jakie zabiegi są zalecane dla psa i suki. Przyjrzyjmy się sterylizacji, która jest najlepszą  i najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozmnażaniu.

Kastracja nie jest okaleczaniem zwierzęcia

Kastracja psa jest prostym zabiegiem. Inaczej wygląda jednak u samców, a inaczej u samic. Zabieg odbywa się w pełnej narkozie, a bezpośrednio po nim, zwierzę otrzymuje środek znieczulający oraz bardzo często leki przeciwzapalne. Pozwala to na szybką rekonwalescencję i dojście do siebie zwierzaka.

U samców nie ingeruje się w jamę brzuszną, nie ma szwów, a co za tym idzie rana goi się zwykle bardzo szybko. U samic zabieg jest bardziej skomplikowany, jednak przy wprawie oraz wiedzy weterynarza, wszystko przebiega szybko i co najważniejsze bezboleśnie dla zwierzaka.

Dlaczego sterylizuje się psy i suki?

U suczek sterylizacja zapobiega powstaniu groźnego i dosyć częstego ropomacicza oraz nowotworów narządów rodnych, gruczołów mlecznych, czy też innych chorób. U psów po kastracji nie występuje natomiast znów groźny rak jąder, ani żadne inne schorzenia, typu prostata. Kolejnym powodem jest to, że u suczek, zabieg likwiduje problem uciążliwych rujek, a także ciąż urojonych, które niestety zdarzają się często i rodzą jedynie wiele problemów. Decydując się na kastrację musimy pamiętać, że przede wszystkim dzięki tej decyzji, nie przyczyniamy się do zwiększenia liczby bezpańskich zwierząt, dla których nie ma już miejsc nawet w schroniskach. Posiadanie psa jest nie tylko przyjemnością, ale i obowiązkiem. Odpowiedzialność za pupila spoczywa zawsze na właścicielach. Ile kosztuje sterylizacja suki? Może ona wynieść nawet 1 tysiąc złotych.

Czy sterylizacja zmienia charakter psa?

Charakter zwierzęcia nie jest w żaden sposób związany z jego płcią. Jest to jedna z większych, niepotrzebnych obaw właścicieli, przed zabiegiem. Prawdą jest natomiast, że pies czy suka stają się bardziej posłuszne i mniej agresywne, dzięki wyeliminowaniu zachowań związanych z instynktem rozrodczym. Zwierzęta mogą stać się bardziej przywiązane do właścicieli, a także przestają uciekać w poszukiwaniu uciech seksualnych. Charakter się więc nie zmienia, natomiast kastracja wpływa z pewnością na zapotrzebowanie energetyczne psa, czy suki, ponieważ zabieg zamienia gospodarkę hormonalną. Nie znaczy to oczywiście, że nasze zwierzę będzie grube. Powinniśmy poprostu przyjrzeć się jego diecie, oraz ograniczyć nieco wszelkie przysmaki, z którymi lubiliśmy do tej pory przesadzić.